חלוקת פרס משכנות שאננים לפרוזה עברית לשנת 2024

חלוקת פרס משכנות שאננים לפרוזה עברית לשנת 2024

יום ד' 29.5
17:00- 17:30
גלריה דואק

 

הרמת כוסית חגיגית לכבוד שני הזוכים בפרס משכנות שאננים לפרוזה עברית, המחולק לראשונה לרגל יובל שנים לייסוד מרכז משכנות שאננים בידי הקרן לירושלים. 

בהנחיית המשורר והסופר, פרופ׳ מירון ח. איזקסון, ובהשתתפות הזוכים: טלי כהן-צדק ואלמוג בהר.

 

כתב היד "המשרד לגניבת סיפורים" של המשורר, הסופר וחוקר הספרות אלמוג בהר הוא רומן סאטירי שנכתב בהשראת א. ב. יהושע ויצירתו. לצד היבטים בדויים, בהר זורה בו פרטים ביוגרפיים מחייו של יהושע ורמזים ליצירותיו. יתר על כן, אחד מגיבוריו הוא גלגול דמותו של יהושע כשם שהופיעה בספרו של אנטון שמאס "ערבסקות".
עלילת כתב היד היא סיפור ירושלמי במהותו, והיא שוזרת יחד שפות, סיפורי אגדה ועובדות היסטוריות. היא נפתחת כסיפור אהבה בין שני צעירים, אך מתגלגלת בסיפור אהבה לספרות בכלל ולספרות העברית בפרט, לארץ, ליושביה ולשלל הלשונות המשמשות בה. וכמו בכל סיפור אהבה גדול, גם האהבה המוצגת כאן סבוכה, מורכבת ורבת רבדים.

כתב היד "רווח של חמש" של הסופרת טלי כהן-צדק מספר על אשה, אם לשלושה, אשר מבינה יום אחד כי המבצעים הצבאיים המשמעותיים שבמסגרתם נכנסים כוחות צה"ל לעזה מתנהלים בריתמוס קבוע. לפיכך, היא מחשבת, בנה הבכור בן ה-16 עתיד להתגייס בדיוק בתום ה"רווח" שבין מבצע צוק איתן למבצע הבא אחריו. ההבנה הנוראה שולחת אותה למסע שתכליתו אחת: לעשות הכול כדי שמדינת ישראל תצא למבצע הבא לפני שבנה מתגייס.
כתיבתה של כהן-צדק מהירה ומסחררת כמכונת ירייה. היא מפליאה לתאר את תודעתה של אם מוכת אימה ולהציג במלוא החריפות והתוקף את האבסורד הכרוך בהיות אם לבן בישראל.


נימוקי ועדת השופטים: רותי חשין, יו"ר משכנות שאננים; שי דורון, נשיא הקרן לירושלים; הסופר דרור משעני; והסופרת והמשוררת רבקה מרים.

 

האירוע יתקיים בגלריה דואק, הכניסה חופשית.

 

חלוקת פרס משכנות שאננים לפרוזה עברית לשנת 2024 מחולק לראשונה לרגל יובל שנים לייסוד המרכז בידי הקרן לירושלים.

 

הירשמו לניוזלטר

  2022 כל הזכויות שמורות משכנות שאננים ©