הרדיקל: ערב מחווה לסמי מיכאל צילום: תמר עבאדי, רחל מיכאל יונה, בני בכר, מאיר אזולאי, רונן אקרמן ותאגיד כאן, ינאי יחיאלי

הרדיקל: ערב מחווה לסמי מיכאל

יום ד' 10.5
17:30 - 19:00
אודיטוריום דה בוטון, מרכז תרבות משכנות שאננים

השנה יחגוג הסופר סמי מיכאל את יום הולדתו ה-97, ואנו גאות וגאים לערוך ערב מחווה חגיגי ליצירתו ולפעילותו החברתית רבות השנים.
מיכאל הוא מחברם של כמה מהרומנים המכוננים של הספרות העברית החדשה, וביניהם "שווים ושווים יותר", "חצוצרה בואדי", "פחונים וחלומות", "חסות", "ויקטוריה" ו"עאידה".
כתיבתו יונקת ממכמני השפה העברית ומעושר השפה הערבית. ספריו תורגמו לשפות רבות, זכו בפרסים יוקרתיים ברחבי העולם ועובדו לתיאטרון, לטלוויזיה ולקולנוע. כהוקרה על מכלול יצירתו, המשקפת את מגוון פניה של החברה הישראלית מתוך כבוד לאדם ולחירותו, הוענק לו תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד מארבע אוניברסיטאות: העברית, תל אביב, בן-גוריון וחיפה.
מיכאל הוא גם מהפעילים הפוליטיים הנועזים ביותר שידעה הספרות העברית, והוא מהראשונים שחוללו בה את מהפכת הפלורליזם.
הוא נולד בבגדאד שבעיראק ב-1926, וב-1948 נמלט ממנה לאיראן בעקבות פעילותו הפוליטית במפלגה הקומוניסטית. שנה לאחר מכן, בשל הסכנה שיוסגר לעיראק, היגר לישראל. בארץ היה עיתונאי וחבר מערכת ביומון "אל איתיחאד" עד שפרש מהמפלגה הקומוניסטית בשל אכזבה ממדיניות ברה"מ.
מיכאל מכהן זה למעלה משני עשורים כנשיא האגודה לזכויות האזרח בישראל.

הסופר והעיתונאי גואל פינטו ישוחח עם חוקרת הספרות פרופ' רחל אליאור, עם העיתונאי והעורך בני ציפר ועם המשורר שלומי חתוכה על יצירתו הענפה של מיכאל, על תרומתו לצמצום פערים בחברה הישראלית, על דמות האחר בכתיבתו ועל יחסיו המורכבים עם הממסד. השחקנית ויוצרת הקולנוע והתיאטרון רחל אזולאי הספרי תקריא מספריו של סמי מיכאל. עו"ד דן יקיר, יועמ"ש האגודה לזכויות האזרח יאמר מילות סיכום על מיכאל, כהונתו כנשיא האגודה לזכויות האזרח, ופועלו למען שוויון וזכויות אדם בישראל. 

  • כרטיסים ניתן לרכוש גם במשרדי איוונטר בטלפון 6627*
הירשמו לניוזלטר

  2022 כל הזכויות שמורות משכנות שאננים ©