על הפסטיבל

דבר המנהלת האמנותית


השנה, לאחר שנתיים מאתגרות של אילוצי מגפה, שבמהלכן הספידו את הספרות לא פעם – אני מתרגשת להכריז בקול תרועה רמה - הספרות חוזרת למרכז הבמה, והיא מעניינת, מסעירה וחתרנית מתמיד. אלו חגיגות העשור לפסטיבל הסופרים הבינלאומי בשיתוף עם פורום הספר ובהתאם לכך, גם אנחנו חוזרים (ובגדול) לקיים פסטיבל ספרות עשיר באירועים. פסטיבל החוגג עשור לקיומו, וכבר ביסס את מעמדו כאחד מאירועי הספרות הבולטים והחשובים בישראל ובעולם, משך אליו את צמרת הספרות המקומית והבינלאומית, וקיבץ סביבו קהל מבקרים נאמן ואוהד.
   זוהי גם שנתי הראשונה כמנהלת האמנותית של הפסטיבל, אותו הכרתי בעבר רק כסופרת ואורחת. כעת נפלה בחלקי הזכות להוביל אותו למחוזות חדשים ולערוך פסטיבל מעורר, שירענן ויעורר את הקהל הקבוע שלנו, וגם ימשוך גם קהלים חדשים, ויאפשר לנו להרחיב את מה שאנחנו חושבים על ספרות עברית ועולמית.
לאור זאת, השנה תמצאו בפסטיבל כמה וכמה חידושים. לצד אירועים חגיגיים עם סופרים מוכרים ואהובים כמו מאיר שלו ויוכי ברנדס – ולצד ערב המחווה לא.ב. יהושע – השנה יתארחו בפסטיבל שישה סופרות וסופרי ביכורים, נציגי ההווה הבוער והעתיד המבטיח של הספרות העברית. עבורכם, קהל הפסטיבל, זו הזדמנות פז לרכוש כרטיס אל הלא-מוכר, ולמלא את האולמות בסקרנות ובאהבת ספר אמיתית.
   מצד האורחים הבינלאומיים, השנה אנו זוכים לביקור חסר תקדים ומרגש של שני זוכי פרס נובל: אולגה טורקצ׳וק (פולין) ופטר הנדקה (אוסטריה), אשר קיבלו את הפרס יחד בשנת 2019. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של פסטיבל הסופרים הבינלאומי בירושלים שאנו זוכים לביקור של זוכי פרס נובל. לצד היותם מגדולי הכותבים של הספרות האירופית בדורם, טוקרצ׳וק והנדקה הם גם דמויות שנויות במחלוקת, אשר הכתיבה והפוליטיקה משתרגות בדמותן ובכתיבתן. לצדם יתארחו בפסטיבל גם הסופר השווייצרי-גרמני כריסטיאן קראכט, מהסופרים הבולטים ומעוררי המחלוקת בספרות הגרמנית, שספרו "ארץ פרומה" נחשב ליצירת מפתח בגל "ספרות הפופ" הגרמנית של שנות התשעים; ג'ובנה ג'ורדנו, הסופרת הסיציליאנית המועמדת לפרס נובל לספרות; הסופר היהודי-אמריקאי ג'ושוע כהן, שישוחח על ספרו השערורייתי "הנתניהוז"; והסופר הצרפתי הרווה לה טלייה, זוכה פרס גונקור לשנת 2020 ומחבר רב-המכר הבינלאומי "אנומליה".
   לצד כל המפגשים הגשמיים נקיים גם אירועים דיגיטליים מסעירים לא פחות, ובכללם שיחה בין ההיסטוריון יובל נח-הררי לפילוסוף האוסטרלי פיטר סינגר, מחבר הספר המכונן "שחרור בעלי-החיים"; הסופר האמריקאי, ג׳ונתן פראנזן ידבר על ספרו החדש ״צומת״ לרגל צאתו לאור בעברית. וכן, ג׳וליאן בארנס הבריטי זוכה פרס ירושלים לשנת 2022.
על רקע השאיפה להרחיב את גזרת הגבולות של ספרות בת זמננו, תוכלו למצוא בפסטיבל גם נוכחות מובהקת של רומנים גרפיים, הז׳אנר הספרותי שזוכה לעלייה חדה בפופולריות שלו. במסגרת זו נארח את רותו מודן, מיוצרות הקומיקס הפופולריות והאהובות בארץ ובעולם; נפגיש את תמר בלומנפלד ונעה כ"ץ לשיחה משותפת; ונערוך סדנת פנזינים לקהל הרחב.
   השנה נשיק גם יוזמה חדשה בניהולה האמנותי של הבמאית רוני ברודצקי: בגן יעל יתקיימו מידי ערב אירועים ספרותיים-ליליים שינסו לתפוס את רוח הזמן בספרות ובתרבות. במסגרת זו נציג בשלושת ערבי הפסטיבל קולות רעננים מעולם הספרות, השירה, המוזיקה והקומיקס – קולות-קצה מוכרים יותר ופחות, שלא הגיעו עדיין אל לב הקונצנזוס, ואולי אף לא יגיעו. בואו לשמוע את הראפרים הכי בועטים מקריאים את השירים שלהם, לשמוע את קולם של המשוררים והמשוררות שצמחו מתוך הרשתות החברתיות, ולהשתתף גם בסדנת כתיבה לילית על ליבידו ומיניות.
בואו לחגוג איתנו ספרות טובה ונצחית, ספרות משנת חיים.
ג'וליה פרמנטו-צייזלר

 

הירשמו לניוזלטר

  2022 כל הזכויות שמורות משכנות שאננים ©