על הפסטיבל

דבר המנהלת האמנותית

 

כיצד עורכים פסטיבל ספרות בינלאומי בעת משבר פוליטי וחברתי? ומתוך השאלה הזו עולה שאלה רחבה עוד יותר: מה תפקידה של הספרות? לספק לנו מנה הגונה ונעימה של אסקפיזם? לעמת אותנו עם תחלואי החברה? לקרב אותנו אל נפש האדם? לדעתי, כל התשובות נכונות.

השנה אנחנו פותחים את הפסטיבל באירוע מקצועי מיוחד: ״החופש לכתוב: כנס ההקמה של PEN ישראל״. הוא יתקיים בנוכחות בכירים מארגון PEN: סוזן נוסל (מנכ"לית PEN אמריקה), בורהן סונמז (נשיא PEN הבינלאומי) וג׳ניפר איגן (סופרת זוכת פרס פוליצר ונשיאת PEN אמריקה לשעבר).

גם השנה ישבתי עם מנהלת הפסטיבל עינת אשדות ומנהלת אירועי הלילה רוני ברודצקי, וחשבנו מה תהיה התמה של הפסטיבל. איזה רעיון-על ישזור את כל האירועים יחד? כיצד אנחנו תופשות את רוח הזמן? התחלנו לעבוד על התוכנייה לשנה הנוכחית הרבה לפני שהמלה ״רפורמה״ נשמעה בכל שיחה אפשרית, הרבה לפני שהמוני אדם יצאו לרחובות בכל הארץ, והרבה-הרבה לפני שהקרע בעמנו הפך כה גלוי, בוטה וכואב – אבל מתברר שכל זה כבר עמד באוויר. הנושא שבחרנו היה "ספרות בעת משבר".

הסופרים.ות שמתארחים השנה בפסטיבל עוסקים בנושאים פוליטיים וחברתיים שונים, ועושים זאת במגוון צורות. כמה מהם מגיעים ממדינות מורכבות וחוו טלטלות אישיות, פוליטיות וחברתיות קשות מנשוא. הסופר הכורדי-טורקי בורהן סונמז, נשיא PEN הבינלאומי, היה מתנגד למשטר ארדואן בטורקיה עד שב-1996 הוכה קשות, נזקק לשיקום ארוך וגלה לאנגליה, שם הוא חי כיום; הסופרת האיראנית-שבדית גולנאז האשמזדה-בונדה נולדה באיראן ובגיל שלוש ברחה עם הוריה לשבדיה; הסופרת האמריקאית זוכת פרס פוליצר ג׳ניפר איגן שימשה נשיאת PEN אמריקה במשך כמה שנים, ועודנה פעילה מאוד בארגון; ומי שכנראה מזוהה בימים אלו עם מחאה יותר מכול היא הסופרת מרגרט אטווד, שהיה לי הכבוד לשוחח איתה מביתה בטורונטו.

בפסטיבל תמצאו גם שלל אירועים המתמקדים בספרות העברית ותוהים מהי ספרות בעת משבר ומה תפקידם של הסופר והסופרת. החגיגי מבין האירועים האלה הוא ערב המחווה שלנו לסופר סמי מיכאל, שיחגוג השנה 97. מיכאל הוא לא רק מחברם של כמה מהרומנים המכוננים והחשובים ביותר בספרות העברית, אלא גם מהפעילים הפוליטיים הנועזים ביותר שידעה.

נארח גם כמה מיוצרי הטלוויזיה המעולים והנועזים ביותר בזירה המקומית. בערב שכותרתו ״הסערה הפוליטית בטלוויזיה״ נפגוש את יוצרי ״היהודים באים״, ״שעת אפס״ ו״הנערים״, שישוחחו על המורכבויות המאפיינות יצירה פוליטית לטלוויזיה.
ועם כל זאת, האירוע המסעיר ביותר השנה יהיה מן הסתם הערב עם אילן פלד – כנראה הקומיקאי הכי פרוע וחתרני בישראל – שיעלה מופע שיצר במיוחד לפסטיבל הסופרים.ות, ובו יקריא וישיר שירים שכתב – כן, אתם קוראים נכון... – אילן פלד.
לצד כל אלה יתקיימו עוד שלל אירועים מרתקים ומעוררי מחשבה עם מחברי הספרים הכי מעניינים מהשנים האחרונות.
בימים טרופים אלו, הקריאה, השיחה והמפגש חשובים יותר מתמיד.

 מצפה לראותכן.ם,
ג'וליה

  

הירשמו לניוזלטר

  2022 כל הזכויות שמורות משכנות שאננים ©